May 30, 2013 11:56 am

Windows 8.1: kontynuując wizję Windows 8

Zanim na rynku pojawił się Windows 7, wyobrażaliśmy sobie, na co powinna pozwalać kolejna wersja Windows. Zakładaliśmy się, że krajobraz kategorii PC i całej branży ulegnie znaczącym zmianom, napędzanym wzrostem mobilności. Stąd innowacje, które wprowadziliśmy w Windows 8 – to zdecydowany krok ku nowemu. Zbudowaliśmy Windows 8 dla świata, gdzie dotyk to podstawowy sposób interkacji, tak jak wcześniej (ale i dziś) myszka i klawiatura; oraz gdzie są innowacyjne i różnorodne urzązenia, bardzo mobilne, będące zawsze pod ręką i podłączone do sieci cały czas. Windows 8 został zbudowany dla rzeczywistości, w której nasza praca i świat prywatny przenika się.

Jesteśmy tylko trochę ponad siedem miesięcy w tym nowym, śmiałym w stosunku do technologii świecie. Odpowiedź na Windows 8 jest znacząca – od dostępności nowych urządzeń, do silnego wzrostu aplikacji, do zmian w samym systemie operacyjnym i wbudowanych aplikacjach. Nauczyliśmy się wiele od naszych klientów patrząc jak korzystają z produktu, otrzymując od nich wiele opinii. Już dziś, Windows 8 otrzymał dużo aktualizacji, a właściwie to – dopiero zaczęliśmy, a potencjał na przyszłość jest ogromny.

Windows 8.1 rozszerzy śmiałą wizję wynikającą z Windows 8, dla nowej generacji komputerów, tabletów i innych urządzeń. Samo doświadczenie pracy, zmieni się, będzie lepsze. To lepszy Windows 8. Zmiany i udoskonalenia w Windows 8.1 to nie tylko odpowiedź na opinie z rynku, ale także po prostu nowe funkcjonalności i możliwości, które bardziej wykorzystają potencjał ekranów dotykowych i mobilności technologii. System Windows 8.1 przyniesie zmiany w kluczowych obszarach, takich jak personalizacja, wyszukiwanie, wbudowane aplikacje, Sklep Windows i połączenie z chmurą. Zmiany obejmują także cechy pożądane przez rynek bizneosowy – o tym więcej na konferencji TechEd, która rozpocznie się w przyszłym tygodniu.

Dziś, w tym poście, pierwsze spojrzenie na system Windows 8.1 i przedstawienie wybranych usprawnień, które doceni każdy posiadacz Windows 8.

Personalizacja:

W Windows 8.1 będziesz mógł jeszcze bardziej spersonalizować swój świat na urządzeniu z systemem. Gdy ludzie zaczęli używać Windows 8, wiele z nich na zablokowanym ekranie dodawało zdjęcia swoich rodzin czy wspomnienia z wakacji, – teraz blokując urządzenie, możemy je zamienić w cyfrową ramkę, prezentowany będzie automatyczny pokaz slajdów – na podstawie plików znajdujących się na urządzeniu, ale także tych, które przechowywyane są na wirtualnym dysku SkyDrive. Dodaliśmy także możliwość robienia zdjęć z poziomu zablokowanego ekranu, od razu, bez konieczności logowania do swojego konta.

Windows 8.1 oferuje więcej kolorów i tapet, których możesz użyć na Ekranie Startowym – niektóre z nich się animują.

Możesz nawet wybrać to samo tło, które masz na tapecie w  widoku standardowego pulpitu. Ekran Startowy w Windows 8.1 umożliwia zmianę wielkości kafli do nowych rozmiarów (dużych i małych, tak jak w Windows Phone 8). Jeżeli chcesz usunąć lub zmienić rozmar kafla wielu aplikacji, teraz możesz zrobić to jednocześnie. Zauważyliśmy także, że niektórzy przypadkiem przesuwali kafle na swoim Ekranie Startowym, więc w Windows 8.1, aby przestawić kafel, należy wcisnąć go i przytrzymać.

Aby wyświetlić wszystkie zainstalowane aplikacje, wystarczy przesunąć od dołu pasek, wybrać “Wszystkie aplikacje”,  teraz dodaliśmy możliwość filtrowania według nazwy, daty instalacji, częstości używania czy kategorii. Instalując nową aplikację ze Sklepu Windows, nie pojawi się ona na samym końcu Ekranu Startowego, a w widoku “Nowe” na liście wszystkich aplikacji (później wystarczy ją przypiąć).

Wyszukiwanie:

W Windows 8.1, funkcja Wyszukiwania będzie prezentować wyniki, obejmujących wiele źródeł dzięki Bing. Wyniki będą łatwe do czytania, łącząc wiele źródeł (sieć, aplikacje, pliki, SkyDrive, i tzw. Szybkie akcje). To nowa wersja linii komend!

Szybkie akcje zawierają rzeczy, które chcesz zrobić: odtworzyć piosenkę czy wideo. Wyniki obejmujące lokalne pliki, aplikacje i ustawienia są łatwo dostępne w taki sam sposób – wystarczy przewinąć do lewej strony.

Aplikacje i Sklep Windows:

Aplikacje wbudowane w Windows 8 zostaną zaktualizowane w Windows 8.1. Przykład, aplikacja Zdjęcia ma nowe cechy takie jak szybka edycja i poprawa plików graficznych, bezpośrednio w aplikacji macierzystej, ale także innych: Poczta, SkyDrive i Kamera. Więcej o zmianach w samych wbudowanych aplikacjach pojawi się w kolejnych postach na blogu.

Będzie można także używać wiele aplikacji na raz, dzieląc ekran jeszcze inaczej niż w Windows 8.

W Windows 8.1 pojawią się dodatkowe sposoby na dzielenie ekranu: możesz zmieniać wielkość aplikacji do dowolnego rozmiaru, dzielić ekran pomiędzy tylko dwie aplikacje, a nawet trzy, jeżeli do urządzenia podłączone są dodatkowe ekrany. W Windows 8.1 możesz dzielić ekran pomiędzy wieloma oknami tej samej aplikacji np. Internet Explorer.

Sklep Windows w Windows 8.1 jest opracowany tak, aby wyświetlać więcej niż wcześniej w Windows 8. Listowanie aplikacji jest bardziej opisowe i trafne, z widokiem powiązanych aplikacji. Aktualizacje aplikacji instalują się automatycznie w tle, a wyszukiwanie jest dostępne w prawym górnym rogu.

Chmura:

W Windows 8.1 pliki mogą być zapisywane bezpośrednio do wirtualnego dysku SkyDrive.

Nowa aplikacja SkyDrive daje dostęp do plików, które znajdują się na urządzeniu i chmurze, są dostępne nawet offline.

Co więcej, gdy zalogujesz się do swojego urządzenia z Windows 8.1, korzystając z Konta Microsoft, twoje urządzenie przwróci wszystkie ustawienia i aplikacje, i zmieniając bądź konfigurając np. nowy tablet jest zdecydowanie łatwiej.

Ustawienia komputera:

Zaktualizowany panel Ustawienia komputera w Windows 8.1 daje dostęp do wszystkich ustawień, bez konieczności przechodzenia do Panelu Sterowania w widoku standardowego pulpitu. Możesz zmienić bezpośrednio np. rozdzielczość ekranu, opcje zasilania, poznać szczegóły komputera np. model i kontakt z producentem, zmienić klucz produktu, skonfigurować mechanizm Windows Update czy nawet podłączyć się do domeny – wszystko z poziomu jednego widoku. Możesz zarządzać SkyDrive z poziomu Ustawień komputera i też podejrzeć ile miejsca pozostało (i dokupić, jeżeli potrzebujesz).

Internet Explorer:

Surfowanie w sieci wciąż jest najpopularniejszą czynnością na mobilnych urządzeniach. Wraz z Windows 8.1, otrzymasz nową przeglądarkę Internet Explorer 11 (IE11). IE11 zbudowana na bazie udoskonaleń w Internet Explorer 10 jest jedyną przeglądarką stworzoną z myślą o dotyku. IE11 będzie zawierał lepsze wsparcie dla dotyku, szybciej ładował strony i zawierał wiele innych funkcji, które przydadzą się w praktyce. Na przykład, opcja zmieny jak prezentowany będzie pasek adresu, czy możliwość uruchamianie tylu zakładek ze stronami, ile chcesz. I otwarte zakładki będą synchronizowane z innymi urządzeniami z Windows 8.1.

Jeszcze lepiej z myszką i klawiaturą

Wiele urządzęń na rynku wciąż nie ma ekranów dotykowych – nowy Windows został pomyślany także pod kątem nich (co jest doceniane szczególnie w biznesie). Zmiany w Windows 8.1 obejmują także udoskonalenia w wymiarze nawigacji za pomocą myszki i klawiatury.

Poprawiliśmy powrót do Start za pomocą myszki, zmieniając podgląd ekranu do formy ikony dobrze znanego loga Start.  Aby się do niego dostać – należy przesunąć myszkę do lewego rogu ekranu i przesunąć na dół. Przycisk Start jest także zawsze widoczny w widoku standardowego pulpitu. Dodaliśmy opcje, umożliwiające zmianę zachowania rogów ekranu, można także zmienić do jakiego widoku przechodzimy, gdy włączamy urządzenie.

To kilka z wielu zmian, które wprowadzi Windows 8.1. W nadchodzących tygodniach opiszemy te nowe w dedykowanych postach. Tak jak zapowiedziliśmy wcześniej, Windows 8.1 będzie dostępny bezpłatnie w tym roku za pomocą mechanizmu Sklepu Windows.

Od 26. czerwca, wraz z konferencją Build, naszej konferencji dla programistów, każdy będzie mógł spróbować nowych funkcji w wersji poglądowej.

Słuchamy Waszych uwag, wprowadzamy nowe funkcje, przez to ewoluuje system Windows. Windows 8.1 będzie kontynuuował zmiany, dostraczając najnowszych rozwiązań w sprzęcie, aplikacjach, usługach w chmurze, przez co system operacyjny będzie działał jak każdy z nas preferuje.

Wiele wciąż przed nami!

Updated November 8, 2014 4:10 am